قرص کلرفنیرامین از داروهای پرکاربرد جهت درمان حساسیت های مختلف می باشد؛ اما در بسیاری وبسایت های فارسی کاربردها و عوارض یا نحوه مصرف با روشهای قدیمی ذکر شده است که در تحقیقات جدید رد شده اند. در این مطلب همه نکات مهم پیرامون این دارو را بر اساس چندین موسسه معتبر پزشکی بیان می کنیم.

عملکرد این دارو چگونه است؟

کلورفنیرامین نوعی آنتی هیستامین است. تجویز این دارو برای بزرگسالان و کودکان 6 سال و بالاتر می باشد، برای درمان آلرژی ها، از جمله خارش چشم و آبریزش، عطسه، آبریزش بینی، خارش و تحریکات پوستی و همچنین برای خارش ناشی از نیش ات و سایر بیماریها مثل آبله مرغان یا سرخک استفاده می شود. کلورفنیرامین مانع ایجاد هیستامین می شود، نوعی ماده آزاد شده است که توسط سلولهای بدن تولید آلرژی می کند.

اگر فردی علائمی مشابه بیماری شما دارد این دارو را به او پیشنهاد نکنید. ممکن است برای افراد دیگر مصرف این دارو مضر باشد. در حال حاضر در ایران و اکثر کشورها، این دارو به شکل قرص 4 میلی گرم قابل دسترس است.

نحوه استفاده از این دارو

برای رینیت آلرژیک، میزان مصرف معمول برای بزرگسالان و کودکان 12 ساله و بالاتر 4 میلی گرم در هر 4 تا 6 ساعت است. برای مصرف طولانی مدت، میزان مصرف معمول برای بزرگسالان و کودکان 12 ساله و بالاتر 12 میلی گرم هر 12 ساعت است. حداکثر مقدار توصیه شده، 24 میلی گرم در طول 24 ساعت می باشد.

برای جلوگیری از آلرژی فصلی، مقدار مصرف اولیه 4 میلی گرم در هنگام خواب است که می تواند به 8 میلی گرم در روز افزایش یابد که این مقدار باید در 3 وعده مصرف شود، طول درمان با این میزان 2 هفته می باشد.

برای کودکان بین 6 تا 11 ساله، مقدار مصرف این دارو معمولا 2 میلی گرم در هر 4 تا 6 ساعت است. حداکثر مقدار تجویز شده 12 میلی گرم در طول 24 ساعت می باشد. این دارو برای کودکان زیر 6 سال توصیه نمی شود مگر طبق دستور پزشک.

سالمندان ممکن است به مقدار کمی از این دارو نیاز داشته باشند.

مواردی وجود دارد که می تواند بر میزان مصرف روزانه این دارو مؤثر باشند؛ مانند وزن بدن و مصرف با سایر داروها. اگر پزشک میزان مصرف این دارو را غیر از آنچه در اینجا ذکر شد برای شما تجویز کرده باشد، بدون م با او این میزان را تغییر ندهید.

اگر زمان مصرف دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری آنرا مصرف کنید، در صورتی که زمان یادآوری نزدیک به موعد بعدی است طبق برنامه عمل کنید. این دارو در دمای اتاق، دور از نور و رطوبت نگهداری شود، همچنین دور از دسترس کودکان باشد.

چه کسی نباید این دارو را مصرف کند؟

این دارو را مصرف نکنید اگر:

  • به کلرفنیرامین یا هر دارویی از این نوع حساسیت دارید
  • مصرف بازدارنده MAO (مثلا فنین، ترانیلسیپرومین، مکلبباید)
  • از دادن این دارو به نوزادان تازه به دنیا آمده و همچنین نوزادان نارس خودداری کنید.

.

برای مطالعه ادامه متن بر روی لینک اصلی زیر کلیک کنید:

قرص کلرفنیرامین -کاربرد، عوارض، نحوه مصرف و .

خواص قرص زینک (روی) برای جلوگیری از ریزش مو (جدیدترین تحقیقات)

کلومیپرامین –کاربردها، عوارض، نحوه و میزان مصرف و نکات مهم دیگر (تحقیقات جدید)

کلیدینیوم سی -عوارض، کاربرد، نحوه و دوز استفاده (جدیدترین تحقیقات دنیا)

آمی‌تریپتیلین –فواید، عوارض، نحوه مصرف اصولی و سایر نکات مهم (تحقیقات جدید)

قرص کلرفنیرامین -کاربرد، عوارض، نحوه مصرف و سایر نکات مهم (تحقیقات جدید)

سروتونین چیست؟ برای چه افرادی شدیدا توصیه می شود؟ (تحقیقات جدید)

مصرف ,دارو ,میلی ,کودکان ,میزان ,ساعت ,این دارو ,میلی گرم ,گرم در ,دارو را ,میزان مصرف ,کلرفنیرامین کاربرد، عوارض،

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

ترجمه مقاله کلیستنیکس frektaltihonar عاشقِ بیچاره جزیره نوشته های ذهنم pariisab کتاب بزرگترین اختراع بشر است مطالب اینترنتی « آوای عشق » آموزش ابتدایی فاضلی راهِ عاشقی